AlterFest ogłasza pierwszych artystów 12-13 maja 2017

Mysłowicki AlterFest ogłasza pierwszych artystów, którzy zagrają podczas tegorocznej, szóstej już, edycji festiwalu. W dniach 12-13 maja Mysłowice odwiedzi m.in. Leski, We Draw A oraz The Fruitcakes. Wydarzenie odbędzie się ponownie w wyjątkowej scenerii kościoła ewangelickiego.

 W środowe popołudnie organizatorzy festiwalu AlterFest opublikowali połowę z dziesięciu wykonawców, których usłyszymy w maju w Mysłowicach. Wśród nich znalazł się indie-folkowy Leski, grający muzykę elektroniczną duet We Draw A, stylistycznie zahaczający o lata 60. zespół The Fruitcakes, a także formacje Salk i Kolory. – Jak co roku staramy się, aby festiwal był jak najbardziej różnorodny stylistycznie, stąd też elektronika, brzmienia indie-rockowe, czy też muzyka, w której usłyszymy wiele inspiracji folkiem. Z jednej strony jest różnorodnie, z drugiej zaś wszystkie te style możemy określić wspólnym mianem „muzyka alternatywna”. To właśnie ten gatunek, czy wręcz zbiór gatunków, stoi u podstaw festiwalu – mówi Łukasz Prajer, pomysłodawca festiwalu, prezes Stowarzyszenia Art In, będącego organizatorem imprezy.

AlterFest odbędzie się w dniach 12-13 maja w mysłowickim kościele ewangelickim – miejscu wyjątkowym, tworzącym niesamowity klimat festiwalu. Tegoroczna edycja imprezy to także kilka nowości, m.in. dodatkowa scena, zlokalizowana na placu przy kościele ewangelickim, a także działania związane z literaturą. W przyszłym tygodniu poznamy drugą piątkę artystów, którzy znaleźli się w line-upie mysłowickiego festiwalu.

Dwudniowy karnet na mysłowicki festiwal kosztuje 50 zł, natomiast zakup biletu jednodniowego wiąże się z wydatkiem w wysokości 30 zł. Bilety wkrótce w sprzedaży.

LESKI

Wykonawca tworzący muzykę z pogranicza dream popu i indie-folku, wokalista, autor tekstów, kompozytor, gitarzysta. W czerwcu 2015 roku ukazała się debiutancka płyta Leskiego zatytułowana .splot, jednakże artysta dał się poznać już wcześniej samodzielnie wydaną epką Zaczyn, która zaowocowała kontraktem fonograficznym z Warner Music Poland. Leski był współproducentem muzycznym obu wydawnictw. Jesienią 2014 artysta odbył wspólną trasę koncertową z Edytą Bartosiewicz, w tym samym roku zagrał również kilka koncertów z amerykańską artystką sceny niezależnej Lemolo stanowiących część jej europejskiej trasy. Leski jest zdobywcą Mateusza Trójki w kategorii Muzyka Rozrywkowa – debiut roku.

WE DRAW A
Wrocławski duet wykonujący elektroniczną muzykę alternatywną. Grupę założono w 2012 roku z inicjatywy Piotra Lewandowskiego, muzyka znanego z zespołów Indigo Tree, Boar Sleeping, Mifune i SWNY, a dołączył do niego członek grupy Kamp!, Radosław Krzyżanowski. W 2014 r. ukazał się ich debiutancki album Moments, a w roku 2016 zespół wydał drugą studyjną płytę Ghosts. We Draw A mają na swoim koncie koncerty na wielu festiwalach, w tym dwukrotnie na Open’er Festival w Gdyni, a także trasę koncertową wraz z zespołem Kamp! oraz koncert w radiowej Trójce.

THE FRUITCAKES
W erze dominacji elektroniki, powrót do lat 60. – epoki dla muzyki odmiennej równie stylistycznie, co technicznie od czasów współczesnych – zdaje się być nie tyle eksperymentem, co wręcz przejawem szaleństwa. Jednakże trójmiejska grupa The Fruitcakes udowadnia, że można w dobrym stylu wstrzelić się tego typu muzyką w epokę przepełnioną elektronicznymi duetami. Oddając hołd klasyce rocka końca lat 60., czego dowodem są silne wpływy The Beatles i sceny psychodelicznej, The Fruitcakes tworzą muzykę niesamowicie dopieszczoną harmonicznie. Krążek zespołu zatytułowany The Fruitcakes 2 ukaże się wiosną 2017 roku. Dwanaście utworów zarejestrowano techniką analogową w studiu im. Adama Mickiewicza w Warszawie, tym samym, w którym powstawały płyty takich formacji jak Lenny Valentino, Lilly Hates Roses, Ścianka czy Kristen. Producentem albumu jest Maciej Cieślak, współtwórca wspomnianych już Ścianki i Lenny Valentino, za mastering Marcinowi Cichemu, znanego m.in. ze Skalpela.

SALK
Pełna nazwa zespołu to Selkie & Lighthouse Keepers, stworzona została w tym samym pomieszczeniu, w którym w dalszym ciągu powstają pierwsze szkice utworów. Głos Marceli Rybskiej, który można usłyszeć w singlu Matronika nagrano w kredensie stojącym także w owym pokoju. Znaleźć w nim można ponadto ukulele, pianino i gitarę – wszystko należące do Marceli, bo ona lubi grać.
Zespół chce poprzez swoją muzykę zabrać słuchacza na chwilę w inny świat. W świat kompletny, w którym można posłuchać, ale też dotknąć i poczuć. Chcą udowodnić, że polska piosenka może być wciąż dobrą piosenką. Tutaj zaczyna się historia. Trochę magiczna, trochę zamglona, ale w gruncie rzeczy bardzo prosta. 21 kwietnia światło dzienne ujrzy debiutancka płyta zespołu zatytułowana Matronika.

KOLORY
Kolory to trzech gitarzystów i perkusista grający rasowego indie-rocka. Czwórka pochodzących z Mikołowa muzyków związana jest ze sobą od dawna, a granie sprawia im wielką frajdę, co doskonale można zaobserwować podczas koncertów. W tym składzie dają z siebie wszystko już około dwóch lat. Pierwszy duży koncert zagrali podczas Juwenaliów Śląskich w 2015 roku, wystąpili też na jednej ze scen podczas katowickiego etapu wyścigu Tour de Pologne. Do największych sukcesów zaliczają zwycięstwo w konkursie pod patronatem Katowice Miasto Ogrodów oraz UNESCO – Dzielnica Brzmi Dobrze. Jest to zdecydowanie najlepiej zapowiadający się indie-rockowy debiut ostatnich lat.

materiały: Organizator Festiwalu