DON’T PANIC! POLSKA PODBIJA ŚWIAT!

DON’T PANIC! WE’RE FROM POLAND! Co kryje się pod tym sloganem i specyficznym niebiesko-różowym królikiem? Iga Zawadzińska, Barbara Feliga, Michał Hajduk i Krzysztof Halicz, czyli autorzy całego zamieszania, pod wodzą których młodzi artyści podbijają świat swoją muzyką i stylem.

DON'T PANIC WE'RE FROM POLNAD

ZA GRANICO

#DPWFP to projekt promowany przez Culture.pl, zapoczątkowany przez warszawski Instytut Adama Mickiewicza w 2008 roku. Dzięki niemu w ciągu ostatnich kilku lat nasi rodacy mogli wystąpić na takich festiwalach jak m.in.: South by Southwest (SXSW) Festival i Culture Collide w Stanach Zjednoczonych, Liverpool Sound City w Wielkiej Brytanii, Primavera Sound w Hiszpanii, Tokio Jazz Festival w Japonii, Zandari Festa w Korei, a w Europie na Eurosonic Noorderslag w Holandii, Reeperbahn Festival w Niemczech, i Waves Vienna w Austrii, gdzie oprócz koncertów odbywały się liczne panele dyskusyjne, na których także poruszano kwestię promowania młodzików.

Według danych na stronie DPWFP do tej pory udało się wypromować 90 wyselekcjonowanych artystów na ponad 50 wydarzeniach w 15 krajach. Jest to bardzo dobry wynik uwzględniając miejsca, w których nasi rodacy mogli pokazać swój talent. Wśród nich znaleźli się: Julia Marcell, Iza Lach, xxanaxx, Brodka, Novika, Fismoll, The Dumplings i wielu, wielu innych, których utwory można posłuchać na dwóch składankach wydanych w ramach tego projektu w 2014 roku.

POLSKA PODBIJA POLSKĘ

Polskie festiwale również stanowią dobre źródło promocji, czego przykładem jest OFF Festival stale goszczący Alberta Guijarro, dyrektora artystycznego Pimavera Sound. W tym roku, podczas jubileuszowej, dziesiątej edycji katowickiego festiwalu, na wydarzeniu zagościła rozgłośnia radiowa KEXP z Seattle, która postanowiła nagrać i zrelacjonować popisy polskich artystów na swojej stacji. Nie można też zapomnieć o poznańskim Spring Break Showcase Festival & Conference, który jest jeszcze młody (projekt został zapoczątkowany w 2014), ale silnie wbił się w listę najważniejszych wydarzeń muzycznych w Poznaniu, ale też i w Polsce.

OFF FESTIVAL 2015

DLA MENADŻERÓW, PROMOTORÓW I WYDAWCÓW

„Don’t Panic! We’re from Poland” oferuje również liczne wyjazdy, na których prowadzone są szkolenia biznesowe, warsztaty oraz spotkania z wybitnymi osobistościami ze świata branży muzycznej. Pod koniec lipca tego roku został ogłoszony nabór na wyjazd do Hamburga w ramach największego niemieckiego festiwalu showcase’owego, czyli na Reeperbahn Festival.

Wszystko po to, aby poszerzać kontakty, działać na równi z innymi państwami i tworzyć dzieła, które przypadną do gustu jak największej rzeszy ludzi. Festiwal odbędzie się już niedługo, bo 23 września i potrwa 4 dni. Z polskich twarzy zobaczymy na nim xxanaxx, Sorry Boys, Cosovel oraz Mary Komasa.

Tego samego dnia, t.j. w dniu rozpoczęcia niemieckiego eventu, podobne wydarzenie, współorganizowane przez Culture.pl i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, czyli Sounds Like Poland odbędzie się w Warszawie w ramach Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Projekt odwiedzą liczni goście z Wielkiej Brytanii, Francji, Finlandii, a nawet ze Stanów Zjednoczonych. Nie załapiecie się na Reeperbahn Festival? Wbijajcie w takim razie do Warszawy – wstęp wolny!

SOUNDS LIKE POLAND 2015

W tym roku, w marcu, na estońskim Tallinn Music Week wystąpili m.in.: Julia Marcell, Jazzpospolita oraz MNSL, a w ramach rewanżu za gościnność organizatorów na poznańskim Spring Break Festival, twórcy Loftas zaprosili do Wilna Fismolla, Min T oraz Cosovel. Niedawno odbył się w Warszawie Liveurope… I szczerze mówiąc mogłabym wymieniać jeszcze wiele wydarzeń i inicjatyw, które znajdują się pod czujnym okiem „Don’t Panic! We’re from Poland”.

Ekipa DPWFP pracuje jak mrówki. Organizacja działa bardzo prężnie i co chwilę otwiera nowe furtki dla wszystkich brnących do ciągłego doskonalenia swoich organizatorskich umiejętności. Instytut Adama Mickiewicza podał pomocną dłoń chcącym spełnić swoje koncertowe i twórcze marzenia, aby mogli rozwinąć swój potencjał i rozkwitać na równi z gwiazdami światowego formatu, a oprócz tego pozwala pokazać Polskę z perspektywy muzycznie nowoczesnego kraju, który niczym nie odstaje pod tym względem od innych państw.