Festiwale showcase’owe – co to takiego?

Spring Break – znamy daty!

Kilka tygodni temu organizatorzy Spring Break Showcase Festival & Conference ogłosili daty kolejnej edycji wydarzenia. Impreza odbędzie się w dniach 21-23 kwietnia oczywiście w Poznaniu.

Festiwale typu „showcase” to powszechne zjawisko w Europie czy ogólnie na świecie. Wskazać tu można takie ikony jak SXSW w USA, The Great Escape w Wielkiej Brytanii czy choćby Reeperbanh w Niemczech. W Polsce można je wymienić na palcach jednej ręki. Krajowymi konkurentami Spring Break na tym polu są jedynie warszawskie imprezy: Europejskie Targi Muzyczne „Co jest grane” odbywające w listopadzie oraz Warsaw Music Week, który zakończył się w niedzielę.

W ramach festiwali tego typu  często organizowane są  warsztaty czy też panele dyskusyjne. Nie inaczej jest na Spring Break. Podczas tego wydarzenia, organizatorzy umożliwiają uczestnikom zapoznanie się z ważnymi i ciekawymi tematami dotyczącymi branży muzycznej.

SPRING BREAK FESTIVAL 2016

Nie samą muzyką człowiek żyje!

Podczas wspomnianego Warsaw Music Week, zorganizowano cykl warsztatów, paneli dyskusyjnych i spotkań networkingowych w ramach Warsaw Music Week Pro. Obok tematów dotyczących możliwości zarabiania na muzyce czy  kreowania wizerunku artysty, pojawił się również temat festiwali showcase’owych.  Paneliści omawiali założenia, problemy oraz możliwości rozwoju takich wydarzeń, jak również wskazywali na szanse, jakie dają one uczestnikom, zwłaszcza młodym artystom.

Festiwale showcase’owe można dzielić na kolejne kategorie – te, które stawiają na artystów lokalnych i te, które są za dywersyfikacją zapraszanych przez siebie muzyków, włączając w nie również duża zagraniczną grupę. Polskie przedsięwzięcia zdecydowanie stawiają na lokalnych, polskich artystów, dołączając ewentualnie poboczne imprezy towarzyszącymi w ramach których występują zagraniczni headlinerzy. Tak samo jest z omawianym tu, Spring Breakiem. Zeszłoroczna edycja pokazała, że organizatorzy stawiają zdecydowanie na polskich artystów.

Warsaw Music Week Pro

Klęska urodzaju.

Kolejnym ważnym aspektem wyróżniającym festiwale showcase’owe jest mnogość miejsc w których odbywają się koncerty. Dziesiątki czy czasem setki zespołów, występują w kilku, a nawet kilkunastu klubach lub specjalnie zaaranżowanych miejscach. Pozornie wydaje się, że jest to logistyczny koszmar, zarówno dla organizatorów jak i festiwalowiczów. Nie sposób przecież ogarnąć taką ilość koncertów, poświęcając każdemu z artystów odpowiednią ilości czasu.

I tu pojawia się problem dla samych muzyków, którzy powinni negocjować z organizatorami, aby ich występy odbywały się w  najlepszym możliwym przedziale czasowym. Jaki jest ten optymalny czas? Według specjalistów wypowiadających się podczas Warsaw Music Week Pro, najlepiej żeby nie było to za wcześnie, ale też nie za późno i co najważniejsze nie w tym samym czasie, co występy headlinerów.

Wydaje się, że duża ilość artystów, którzy często są mało lub w ogóle nieznani szerokiej publiczności może być problematyczna w trakcie kluczowego procesu sprzedaży biletów. Poznański festiwal zdecydowanie nie ma tego problemu. Zeszłoroczna edycja Spring Break została wyprzedana na miesiąc przed rozpoczęciem się imprezy, co pokazuje nam, że nisza osób chcących chłonąć nowe brzmienia jest w Polsce coraz większa.

Warsaw Music Week 2015

PORADNIK: Jak przeżyć na festiwalu showcase’owym?!

Po wielkorotnych wizytach na tego rodzaju festiwalach mamy dla Was kilka rad, które z pewnością pomogą lepiej zaplanować swój wyjazd:

  • zaopatrz się w bilet odpowiednio wcześnie (patrz: zeszłoroczny Spring Break)
  • zapoznaj się z programem oraz przede wszystkim artystami grającymi podczas festiwalu
  • nie zapomnij o części konferencyjnej wydarzenia, która odbywa się w ciągu dnia
  • zaplanuj wstępnie strategię na festiwal – odpowiedz sobie na pytania: w jakich panelach chcesz uczestniczyć? Na które koncerty chcesz się dostać? Nie zapominaj o tym, że często odbywają się one w nieco oddalonych od siebie miejscach.
  • Rozkoszuj się kilkudniowym świętem muzyki!