JUŻ W SOBOTĘ – RAWA BLUES FESTIVAL 2015

Już w sobotę w katowickim Spodku rusza największy festiwal bluesowy w Polsce – Rawa Blues Festival, uhonorowany statuetką „Keeping the Blues Alive 2012”, przyznawaną przez amerykańską organizację Blues Foundation. Organizatorem 35. edycji wydarzenia jest Ireneusz Dudek, wokalista polskiego zespołu bluesowego Shakin’ Dudi.

Po przełamaniu bariery jaką był stan wojenny i trudach rozpowszechniania bluesa w Polsce w latach 80. (co w czasach socjalistycznych było naprawdę ciężkim orzechem do zgryzienia), w pierwszą bądź drugą sobotę października, odbywa się raj dla wszystkich fanów bluesa. Przez około 12 godzin, na Małej i Dużej Scenie, koncerty grane jeden po drugim nie dają festiwalowiczom powodów do nudy.

RAWA BLUES FESTIVAL

KTO ZAGRA?

Z całej listy zespołów, które w sobotę zaprezentują się na scenie, swoją obecnością na koncercie finałowym zaszczycą publiczność amerykańskie gwiazdy takiej jak Elvin Bishop, gitarzysta, wokalista i kompozytor, który grał i tworzył z takimi osobistościami jak John Lee Hooker, Clifton Chenier, B.B. King czy The Allman Brothers Band oraz Bettye LaVette, która od 50 lat porywa swoich fanów głosem nie tylko w barwach bluesa ale również soulu, funky i r’n’b, przerabiając znane kawałki Pink Floyd, The Rolling Stones czy The Beatles.

Poza tym swoim urokiem oczarują wszystkich młodzi amerykańscy bluesmani Jarekus Singleton i Selwyn Birchwood. Gościem specjalnym tej edycji będzie szef niezależnej bluesowej wytwórni muzycznej Alligator Records – Bruce Iglauer. Dzień przed festiwalem weźmie udział w konferencji prasowej, a w sobotę będzie można spotkać go na antresoli „Spodka”, gdzie przy okazji wystawione zostaną na sprzedaż niespotykane do tej pory płyty pochodzące z jego wytwórni. Irek Dudek również przygotował coś specjalnego, mianowicie zagra specjalny, jubileuszowy koncert z big bandem, aby w ten sposób uczcić 50 lat gry na harmonijce. Oprócz tego wystąpią polskie zespoły, które początek swojej kariery zawdzięczają właśnie temu festiwalowi.

RAWA BLUES FESTIVAL

CO OPRÓCZ MUZYKI?

W programie klasycznie odbędzie się „Tygiel Kulturowy”, czyli happeningi malarskie, wystawy prac studentów Akademii Sztuk Pięknych z Katowic oraz „bluesowa kawiarenka poetycka” zachęcająca do uczestnictwa w konkursach pisarskich. Festiwal jest uznawany za pierwszy, który zainicjował tego typu aktywności interdyscyplinarne, później powielane na innych wydarzeniach kulturalnych. Organizatorzy jeszcze nie pochwalili się co zaplanowali na tę edycję, ale obiecują, że wkrótce podadzą informację na ten temat.

11999763_1160462653970067_5188363087724971301_o

Chcąc kupić bilet na festiwal w innym mieście trzeba zawsze pomyśleć o noclegu. Niekiedy właśnie kwestia dogodnego  miejsca do spania spędza sen z powiek. W tym przypadku organizatorzy RBF postanowili wyręczyć festiwalowiczów i razem z hotelem Novotel Katowice oferują specjalne pakiety bilet + pokój hotelowy jedno- lub dwuosobowy. Festiwal przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, dla których przeznaczone są specjalne strefy przy scenie, a wstęp jest bezpłatny. Dla dzieci do lat 12 również wstęp darmowy. Aktualnie koszt karnetów w przedsprzedaży waha się w granicach 80 – 333 zł (w zależności od odległości od sceny), w przypadku pakietów z hotelem 318 – 910 zł. Zakończyła się już jednak sprzedaż internetowa. Bilety do nabycia w punktach sprzedaży Empik, Media Markt, Media Export, Saturn i innych sklepach zajmujących się dystrybucją karnetów, a także w dniu festiwalu w „Spodku” po wyższej cenie.

Koncerty od 11.00 do 21.50 poprowadzą Jan Chojnacki i Marek Jakubowski. Zapowiada się ciekawie, bogato i  bluesowo!

11921797_1160463793969953_1684785312671883150_o

Źródło zdjęć i grafik: fanpage FB Rawa Blues Festival.