LOLLAPALOOZA BERLIN 2015

Lollapalooza Berlin odbędzie się dopiero we wrześniu, ale my już nie możemy się doczekać! Wiecie, jaki to festiwal? Co go charakteryzuje? Czemu we wrześniu odbędzie się jego pierwsza edycja europejska? Przygotowaliśmy dla Was pakiet informacji, dzięki którym na pewno błyśniecie w festiwalowym towarzystwie ;)

CO TO JEST LOLLAPALOOZA?

Pierwsza edycja Lollapaloozy odbyła się w 1991 roku z inicjatywy Perry’ego Farrella. Farrel zorganizował festiwal w ramach pożegnalnej trasy jego zespołu Jane’s Addiction. Przedsięwzięcie szybko się rozwinęło – do 1997 roku Lollapalooza odwiedziła kilka różnych miast w Stanach Zjednoczonych. Wreszcie w 2005 roku Lolla znalazła swój stały dom – Grant Park w Chicago! I to właśnie tam co roku udaje się jej w ciągu kilku dni przyciągnąć około 160 tysięcy odwiedzających. W bogatej historii festiwalu znajdziemy bardzo bogate line-upy. Na scenach Lolli gościły międzynarodowe zespoły, których koncerty opisuje się mianem legendarnych m.in. Eminem, Smashing Pumpkins, Sonic Youth, Beastie Boys, Nine Inch Nails, Nick Cave, Red Hot Chili Peppers, Amy Winehouse, Lady Gaga i wiele innych.

Od 4 lat Lollapalooza wychodzi poza granice Stanów. Została wyeksportowana z sukcesem do Chile (2011), Brazylii (2012) oraz Argentyny (2014). W tym roku po raz pierwszy Lolla przyjeżdża do Europy, a konkretnie do Berlina. Co ważne, Lollapalooza Berlin została wprowadzona na kontynent europejski dzięki współpracy 4 inicjatyw z branży muzycznej: Festival Republic, Melt! Booking, William Morris Endeavor Entertainment oraz C3 Presents.

KTO ZAGRA NA LOLLI W BERLINIE?

Berlińska Lollapalooza odbędzie się w dniach 12-13 września na terenie nieczynnego już lotniska Tempelhof. Data wyznaczona pod koniec sezonu gwarantuje, że Lolla nie będzie konkurowała z innymi festiwalami, które mają już ugruntowaną pozycję wśród europejskich odbiorców. Line-up festiwalu jest już zamknięty. Kierunek muzyczny? Sporo mainstreamowych gwiazd znanych z rozgłośni radiowych, kilku muzyków, którzy są teraz w tzw. trasach festiwalowych, więc z pewnością przynajmniej jednego z nich widzieliście w Polsce, ale dodatkowo kilka perełek, których u nas nigdy nie było. Sprawdźcie sami!

CO OPRÓCZ MUZYKI?

Berlińska edycja Lollapaloozy to jedna z niewielu szans na doświadczenie atmosfery ogromnych festiwalów międzynarodowych, w szczególności tych, które odbywają się poza Europą. Lolla przyjeżdża do nas razem z całą pozamuzyczną obwolutą, które jest równie ważna co sam line-up!

Po pierwsze FASHIONPALOOZA, która ma swoją premierę właśnie w Europie. To atrakcja, która odbędzie się w ramach Lollapaloozy wyłącznie w Berlinie! Razem z marką Zalando Lollapalooza stworzy na Tempelhofie unikalny, kosmiczny świat mody. Festiwal honoruje modę, jako istotną część sztuki a także wszelkich sztuk wizualnych i wprowadza festiwalowiczów do nowego świata. A tam: rozbudowany program atrakcji, warsztatów i kreatywnych interakcji, dzięki którym festiwalowicze staną się twórczymi współpracownikami marek modowych. 

Po drugie KIDZAPALOOZA! Sam festiwal ma już 28 lat więc Ci, którzy są z nim od początku bez problemu mogą przychodzić na kolejne edycje ze swoimi dziećmi. Na festiwalu spotkacie nastolatków, dzieci i osoby starsze, przy czym nikt nie czuje się niezręcznie czy śmiesznie. Panuje pełna tolerancja! Dzieci do 10 lat mają bezpłatny wstęp na festiwal. Bilet dla dzieci od 11 do 14 lat kosztuje €19.

Po trzecie SZTUKA. Festiwal chce być naturalną częścią miasta, więc będzie wpisywać się w to, co w Berlinie najlepsze. Nie zabraknie więc instalacji i targów artystycznych.

ILE KOSZTUJE BILET?

Bilety kupicie TUTAJ. Standardowy karnet kosztuje aktualnie €119. Upoważnia do dwudniowej zabawy na terenie lotniska Tempelhof. Jednodniowa wejściówka na sobotę lub niedzielę to koszt €69. Bilety dla dzieci do lat 10 zostały już wyprzedane, natomiast pozostały warte €19 bilety dla dzieci od 11 do 14 lat. 

Istnieje także opcja VIP, za którą należy zapłacić €500. Bilety PLATINIUM gwarantują najbardziej ekskluzywne festiwalowe doświadczenie: dostęp do strefy VIP z oddzielnym wejściem na festiwal, dostęp do strefy Lolla Lounge, darmowa szatnia, open bar, wysokiej jakości jedzenie i wiele, wiele innych…

DLACZEGO LOLLAPALOOZA?

Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani, sprawdźcie specjalną galerię na platformie Tumblr dedykowaną Lollapaloozie: whylollapaloozaislegendary.tumblr.com. Aby dowiedzieć się jeszcze więcej, śledźcie posty oznaczone oficjalnym hashtagiem #lollaberlin. Oficjalnym przedstawicielem Lollapalooza Berlin w Polsce jest TAKE BERLIN!