ZAMIEŃ SIKI NA PILZNERA – AKCJA ROSKILDE FESTIVAL!

Tak – dobrze przeczytaliście ten nagłówek!

Roskilde Festival we współpracy z Danish Agriculture and Food Council wkrótce będzie serwować na imprezie piwo uzyskane w trakcie specjalnego recyclingu moczu fesiwalowiczów. Akcja nosi nazwę „From piss to pilsner”, czyli dosłownie od sików do pilznera!

Jak wygląda ten proces?

W trakcie tegorocznego festiwalu Roskilde od 27 czerwca do 4 lipca od 100 000 osób zebrano 25 000 litrów moczy.  W trakcie „beercyclingu” mocz ten wykorzystany zostanie jako nawóz jęczmienia, z którego powstaje pilzner. Kiedy będzie można spróbować pilsnera? Na to chętni muszą poczekać do 2017 roku. 

ROSKILDE FESTIVAL 2015

…Dlaczego???

Ogromne ilości moczu na festiwalach mają negatywny wpływ na środowisko i system kanalizacyjny. Celem tej inicjatywy jest więc wykorzystanie moczu jako odnawialnego zasobu.

W jaki sposób festiwalowicze mogli wziąć udział w akcji? Dla mężczyzn stworzono specjalne pisuary, przy których ustawiono duży baner informujący o „beercycligu”. Paniom przekazywano specjalne pojemniki, tzw. „Urine Director”. Specjalne latryny umieszczono także w pobliżu koncertów – organizatorzy liczą na to, że także gwiazdy skorzystały z uczestnictwa a akcji! W produkcji nowego pilsnera mogli wziąć więc udział takie gwiazdy jak Pharrel Williams, Sir Paul McCartney czy Florence Welch!