TEST NA FEST #1 PRZYSTANEK WOODSTOCK

Widzieliście już odpowiedzi od Przystanku Woodstock na nurtujące Was pytania. Teraz czas na kilka imponujących informacji o Przystanku, które nasza redakcja wyciągnęła od rzecznika prasowego WOŚP! :)

PRZYSTANEK WOODSTOCK

1. Jaka jest powierzchnia terenu, na którym odbywa się Przystanek?

Teren Przystanku Woodstock to ogromny, liczący ponad 160 ha obszar, położony w województwie Lubuskim na styku gmin Kostrzyn nad Odrą i Witnica, w miejscu gdzie kiedyś znajdował się duży poligon wojskowy.

2. Jak długo trwa montaż na terenie imprezy?

Prace przygotowawcze na miejscu tak naprawdę zaczynają się kilka tygodni przed rozpoczęciem imprezy. W pierwszej kolejności terenem zajmuje się Miasto Kostrzyn, które podejmuje szereg prac porządkowych, sprawdzane i czasem poszerzane są elementy infrastruktury miejskiej (linie energii elektrycznej, sieć wodociągowa itd.). Mniej więcej 3 tygodnie przed pierwszym dźwiękiem woodstockowych koncertów na miejscu pojawiają się już przedstawiciele naszej Fundacji i zaraz zaczynają wjeżdżać „tiry” ze sprzętem, pojawiają się koparki, buldożery, rusza wielka budowa.

W ciągu tych 3 tygodni wyrasta cała infrastruktura kilkusettysięcznego miasta – dwie sceny, Akademia Sztuk Przepięknych, wszystkie strefy aktywności, Pokojowa Wioska Kryszny, Lidl, zaplecze sanitarne, zaplecze gastronomiczne, zaplecze bezpieczeństwa, teleinformatyka i telekomunikacja, łączność… Obserwacja przygotowań to jedno z ulubionych zajęć mieszkańców Kostrzyna, którzy co roku przez te tygodnie licznie odwiedzają teren imprezy i z podziwem komentują rozmach mozolnej pracy budowy miasta festiwalowego.

 

3. Co oprócz nazwy łączy Przystanek z legendarnym Woodstockiem’69? Skąd pomysł na inspirację tym festiwalem?

Tak naprawdę pomysł na zorganizowanie Przystanku Woodstock pojawił się podczas wyprawy Jurka Owsiaka na remake legendarnego już festiwalu Woodstock’69. W roku 1994, czyli w 25. rocznicę tamtego wydarzenia, Jurek z ekipą telewizyjną przygotowywał reportaż z próby powtórzenia legendarnego Woodstocku, zresztą jako dziennikarz muzyczny nie ukrywał fascynacji dokonaniami artystów rock’n’rollowych lat 70-tych. Barwna opowieść o atmosferze przepełnionego tolerancją, szacunkiem i miłością amerykańskiego Woodstocku zderzyła się z rzeczywistością odbywającego się w tym samym czasie największego polskiego festiwalu w Jarocinie, gdzie rzecz zakończyła się wielką zadymą i zamieszkami, kiedy wszyscy bili się ze wszystkimi i generalnie na oczach wszystkich upadał mit jednego z najważniejszych kulturalnych ruchów tamtych lat.

Skojarzenie było oczywiste – a dlaczego nie spróbować zbudować w Polsce takiego festiwalu, jakim jest Woodstock w Stanach Zjednoczonych? Opartego na zupełnie innych wartościach i emocjach, na poszanowaniu drugiego człowieka i na swoistej umowie społecznej, gdzie każdy będzie się czuł współtwórcą wydarzenia? Nawiązań jest zresztą sporo – chociażby służba porządkowa i informacyjna na Przystanku Woodstock nazywa się „Pokojowy Patrol”, wzorem „Peace Patrol” z Woodstock’94. Nazwa więc istotnie pokazuje inspirację, ale też nie można zapominać o różnicach, jak choćby o tej, że Przystanek w przeciwieństwie do amerykańskiego pierwowzoru jest wydarzeniem niekomercyjnym i społecznym. Michael Lang, współorganizator legendarnego Woodstock’69 w roku 2009 odwiedził Polskę i nasz festiwal, był pod dużym wrażeniem, jak niesamowitą imprezę udało się zbudować na podwalinach ich pomysłu.

4. Czy możecie zdradzić nam jakieś imponujące statystyki, które charakteryzują Przystanek Woodstock i jednocześnie wyróżniają go na tle innych festiwali w Polsce?

No to kilka ciekawostek liczbowych z poprzednich lat:
Nagłośnienie Dużej Sceny
• 10 tysięcy WAT na stronę
Oświetlenie i multimedia Dużej Sceny
• 800 punktów świetlnych
• waga oświetlenia – 30 ton
• duże telebimy po obu stronach sceny – 10 x 5 m
• 22-metrowe wieże na których zainstalowany był sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy.

Duża Scena
• to jedna z największych scen świata!
• szerokość – 62 m
• głębokość – 16 m
• wysokość – 16 m
• czas potrzebny na wybudowanie tej ogromnej konstrukcji to 2 tygodnie. Demontaż przebiega znacznie szybciej – zaledwie kilka dni!

Ponadto na festiwalu wykorzystujemy:
• 1000 kabin toaletowych
• 7,7 kilometrów ogrodzenia
• 11 kontenerów sanitarnych dla zaplecza festiwalu
• 97 modułów kontenerów biurowych (dla osób pracujących przy obsłudze festiwalu)

Pokojowy Patrol i bezpieczeństwo
• W zabezpieczeniu Przystanku uczestniczy ponad 1200 wolontariuszy Pokojowego Patrolu.
• Ich pracę koordynuje 70 liderów.
• Każdy z nich objęty jest systemem łączności i monitoringiem lokalizacji Finder.
• Pokojowy Patrol stacjonuje w dwóch obozach na terenie festiwalu.
• W zabezpieczeniu medycznym pracuje blisko 300 lekarzy, ratowników i pracowników personelu medycznego, w ramach Medycznego Patrolu WOŚP
• W ich dyspozycji pozostaje 9 karetek, 6 quadów ratowniczych.
• Szpital polowy ma powierzchnię 300 m. kw. i wyposażony jest m.in. w rentgen z ramieniem C, USG, analizator krwi NST, 4 w pełni wyposażone stanowiska resuscytacyjne.

5. Jak dobieracie sponsorów imprezy? Sami się do Was odzywają, czy to również Wasza inicjatywa?

Przystanek Woodstock to impreza niekomercyjna, organizowana przez organizację pozarządową, jej istnienie jest możliwe tylko dzięki wsparciu osób, instytucji i firm, które identyfikują się z wartościami jakie ze sobą niesie. Na przestrzeni lat wypracowaliśmy model współpracy z kilkoma najważniejszymi podmiotami – Lech, Play, Allegro, Bank Pekao SA, MasterCard – który pozwala nam pozyskać środki na organizację Przystanku przy także wymiernych korzystać dla sponsorów. Są to nasi wieloletni i nie tylko woodstockowi partnerzy, bo przecież Play czy Bank Pekao SA, czy Allegro to także filary całorocznego grania WOŚP. Generalnie dziś aktywnie staramy się o nowych, kolejnych sponsorów, ale także i marki decyduję się składać WOŚP różne propozycje. Inicjatywa jest po obu stronach i jeśli udaje się wynegocjować rozsądny model współdziałania – pojawia się na festiwalu kolejny partner i projekt.

6. Na stronie Przystanku napisane jest, że „wykonawcy występują jedynie za zwrot kosztów” – spodziewamy się, że są to jednak stawki po negocjowane. Czy często zdarza się, że management artystów odmawia?

Przystanek Woodstock to impreza, której celem nigdy nie było zarabianie pieniędzy. Zapraszając artystów na festiwal dość dokładnie tłumaczymy ideę i sposób organizacji. I o ile sami artyści zawsze wykazują się zrozumieniem, tak w przypadku agencji reprezentujących znanych muzyków bywa różnie. Takie agencje potrafią w krótkich słowach odmówić, ale zdarzało nam się już mimo takiej odmowy dotrzeć z zaproszeniem bezpośrednio do muzyków i koncert się odbywał. Komercyjnych stawek zapłacić jednak nie mamy szansy, więc zawsze te negocjacje to wóz albo przewóz, nie ma przestrzeni na targowanie. Jeśli warunki nie są do zaakceptowania, to nie zawracamy sobie głowy.

7. Jak wiele osób przyjmujecie do Pokojowego Patrolu? Ile macie zgłoszeń?

Co dwa, czasem trzy tygodnie, z przerwą zimową, kilkadziesiąt (od 30 do nawet 50 osób) kończy kursy Pokojowego Patrolu. Czyli w skali roku mamy ponad 300 nowych wolontariuszy. Zgłoszeń nie brakuje, poza tym na Przystanek Patrolowcy przyjeżdżają przeważnie po kilka razy, tak więc co roku na miejscu pracuje ponad 1200 członków Pokojowego Patrolu.

8. Akademia Sztuk Przepięknych – w jaki sposób dobieracie prelegentów, skąd wziął się pomysł, czy kryje się za tym jakaś ciekawa historia, czy w trakcie wystąpień pojawiły się jakieś szczególne zachowania uczestników, czy myśleliście o zaproszeniu zagranicznych gości (w większej ilości?).

To dużo pytań w jednym i temat na zupełnie oddzielną rozmową. Pomysł na zorganizowanie ASP zrodził się w czasie spotkania Jurka Owsiaka ze Zbyszkiem Hołdysem i Wojtkiem Morawskim, zresztą obaj panowie przez pierwsze edycje Akademii stanowili o jej sukcesie. Wtedy, na tle budowania nowej formuły Przystanku w nowym miejscu, czyli w Kostrzynie nad Odrą, padła propozycja zorganizowania oprócz koncertów również spotkań z ciekawymi ludźmi, autorytetami, osobistościami życia publicznego w Polsce. I od tych spotkań zaczęła się Akademia, ale bardzo szybko projekt rozwinął się o warsztaty, happeningi, aktywności kulturalne, pasaż organizacji pozarządowych – słowem powstało coś, co dziś jest jak festiwal wewnątrz festiwalu. Jesteśmy bardzo dumni z tego, czym dzisiaj jest Akademia w przestrzeni Przystanku Woodstock.

9. Nagroda Złoty Bączek – na stronie internetowej nie ma informacji, skąd dokładnie wziął się pomysł na konkurs, przez kogo został wymyślony, skąd taka nazwa?

Bączek to taka dziecięca zabawka, która napędzona długo i kolorowo się kręci, ku radości obserwujących. Pomysł Złotego Bączka jako plebiscytu zrodził się tuż po pierwszym Przystanku, jako propozycja dla słuchaczy audycji Jurka Owsiaka „Się kręci” w radiowej Trójce. W nawiązaniu więc do nazwy audycji i rock’n’rollowego, nieco zwariowanego klimatu przedsięwzięcia pojawiła się nagroda dla najbardziej kręcącej muzyki zaprezentowanej na scenie Przystanku. I to właśnie był Złoty Bączek.

10. Fabryka Zespołów – jak dobraliście skład jury, na jakich zasadach wyłaniani są zwycięzcy?

Od początku istnienia Przystanku Woodstock zespoły miały szansę starać się o występ na festiwalu wysyłając organizatorowi, a więc Fundacji WOŚP, płytę (a kiedyś kasetę) z nagraniem swojej muzyki. Z roku na rok takich propozycji nadchodziło coraz więcej, ale i zdarzało się, że wybrany na podstawie świetnej płyty artysta zupełnie nie radził sobie z festiwalową sceną. Pomysł na zorganizowanie Eliminacji przyniosła do nas właśnie Fabryka Zespołów, czyli portal internetowych dla początkujących muzyków z Poznania. Zresztą przez pierwsze lata to Fabryka organizowała Eliminacje, a dziś jest jednym z najważniejszych partnerów przedsięwzięcia i jej szefowa, Gosia Kaczmarek, jest w jury. Oprócz tego w skład ekipy oceniającej pretendujących do koncertu na Przystanku muzyków jest oczywiście Jurek Owsiak, a obok niego Andrzej Puczyński (szef legendarnego Izabelin Studio), Tomasz Kasprzyk (szef muzyczny Antyradia) i ja – rzecznik Przystanku.

Łączy nas ogromna pasja do muzyki, a decyzje podejmujemy subiektywnie, na podstawie własnych odczuć i ocen prezentowanych zespołów. Zasady Eliminacji są proste – zespół wysyła płytę, na podstawie zgłoszeń jury wybiera kilkadziesiąt zespołów które dostają szansę na zaprezentowanie się na żywo podczas koncertów półfinałowych, a z każdego półfinału także jury wybiera zespoły zapraszane na wieli finał. A tam już zapada decyzja, kto zostanie zaproszony na Przystanek. Trzeba więc nagrać dobrą płytę i następnie zagrać dwa dobre koncerty w czasie Eliminacji. Efekt – zespoły z Eliminacji to często jedni z najbardziej uznawanych artystów woodstockowych scen a ich koncerty zdarzało się, że zdobywały nagrodę Złotego Bączka.

11. Czym tegoroczna edycja Przystanku będzie różniła się od poprzedniej? Co będziecie chcieli usprawniać, polepszać, rozwijać?

W tym roku przeorganizowana zostanie strefa Akademii Sztuk Przepięknych, dzięki czemu uzyskamy sporo więcej miejsca na kolejne aktywności. Szybciej też zamkniemy możliwość wjazdu na część woodstockowego pola samochodami, żeby jak najwięcej osób mogło rozłożyć swoje namioty blisko sceny i żeby od samego początku tworzenia się festiwalowego miasteczka – mieszkańcy mogli się na polu czuć bezpiecznie. Jak co roku będzie też sporo drobnych zmian, ale jeśli porównamy tegoroczną edycję Przystanku do festiwalu zeszłorocznego – będzie to porównywalny poziom. Jeśli jednak spojrzymy 5 czy 10 lat wstecz, zobaczymy, jak konsekwentną drogą rozwoju kroczy festiwal i jak zmienia się świat dookoła nas. Myślenie i rozmowy o tym, co można poprawić, polepszyć, zaczynają się tak naprawdę zaraz po wybrzmieniu ostatnich dźwięków z Dużej Sceny i zawsze mamy sporą listę takich poprawek. Więc to, czym Przystanek Woodstock jest dziś, jest efektem 21 lat doświadczeń, obserwacji i wniosków. Nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej.

12. W ubiegłym roku miał miejsce nieszczęśliwy wypadek – śmierć 41 mężczyzny podczas festiwalu – czy da się w ogóle uniknąć takich sytuacji? Jak wpłynęło to na medialny oddźwięk o Przystanku?

Przystanek Woodstock to kilkusettysięczne miasto, porównywane wielkością z Poznaniem czy Wrocławiem. Jak w każdym dużym mieście – mogą zdarzyć się wypadki lub trafić możemy na osobę zachowującą się nieodpowiedzialnie. Zakładamy więc, że pewnych sytuacji nie da się uniknąć, ale też szczycimy się opinią najbezpieczniejsze imprezy masowej w Polsce. Policja i służby Wojewody Lubuskiego zawsze podkreślają modelową współpracę w zakresie zabezpieczenia i pokazują nas za wzór profesjonalizmu organizatora festiwalu. Na tym tle pojedyncze wypadki nie uderzają w wizerunek imprezy, ale stają się przestrogą dla innych uczestników imprezy – łamanie reguł bezpieczeństwa i ram zdrowego rozsądku może kończyć się tragicznie i nie można o tym zapominać. Dlatego też zachęcamy Woodstockowiczów do zaglądania na nasze strony, gdzie podpowiadamy jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych i przede wszystkim przez cały czas przypominamy, że mieszkańcy naszego miasteczka to jedna wielka rodzina i powinni dbać o siebie nawzajem.

13. Zdarzają się też naprawdę bardzo pozytywne i spontaniczne działania uczestników, jak np. ślub pary Martyny i Marka Szczęśniaków – to musi być bardzo budujące dla organizatorów, nie każdy festiwal buduje atmosferę sprzyjającą takim działaniom – jak to skomentujecie?

Przystanek Woodstock to wręcz feria zachowań i pomysłów spontanicznych, zwariowanych, czasem zupełnie abstrakcyjnych i to też stanowi o sile festiwalu. Można nawet myśleć o tym, że Przystanek staje się pewnego rodzaju subkulturą, której absolutnie podstawową kulturotwórczą moc stanowią sami uczestnicy. Przykład – słynne już powiedzenie „Zaraz będzie ciemno”, na które tradycyjnym odzewem jest okrzyk „Zamknij się”. Zainspirowane jest to francuskim, zupełnie abstrakcyjnym filmem „RRRrrrr!!!”, który swoim absurdalnym humorem wpisuje się w atmosferę Przystanku. Podchwycili to sami uczestnicy festiwalu i zupełnie oddolnie jeden z żartów filmowych stał się rozpoznawalną marką Woodstockowiczów. Takich historii wokół Przystanku jest niezliczona ilość.

Przystanek Woodstock 2015

1 455 comments

 • Auto Care and Service  

  Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such excellent info being shared freely out there.

 • Auto Care and Service  

  Only wanna comment that you have a very decent site, I enjoy the design and style it really stands out.

 • Auto Care and Service  

  I genuinely enjoy examining on this site, it holds wonderful posts . „Heavier-than-air flying machines are impossible.” by Lord Kelvin.

 • click site  

  I merely need to inform you you that I am new to blogging and completely valued your site. Quite possibly I am prone to store your blog post . You simply have wonderful article content. Love it for share-out with us your very own web post

  http://www.watchdigitalphotoprintingcompanies.review

 • The Departes  

  Nice blog here! Also your site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 • Auto Care and Service  

  Whats Going down i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely helpful and it has helped me out loads. I’m hoping to contribute & aid other customers like its helped me. Great job.

 • Auto Care and Service  

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 • MetroclIck.com+  

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  http://www.shortmyurls.com/metroclick-comment-jul

 • Auto Care and Service  

  Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

 • Auto Care and Service  

  fantastic issues altogether, you just received a new reader. What would you suggest about your put up that you just made some days ago? Any certain?

 • Auto Care and Service  

  I think this is among the most important info for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The website style is great, the articles is really great : D. Good job, cheers

 • Auto Care and Service  

  Really wonderful info can be found on blog . „I can think of nothing less pleasurable than a life devoted to pleasure.” by John D. Rockefeller.

 • Auto Care and Service  

  I like this website very much, Its a very nice position to read and obtain info . „‚Taint’t worthwhile to wear a day all out before it comes.” by Sarah Orne Jewett.

 • Auto Care and Service  

  I like the valuable information you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly. I’m quite certain I’ll learn lots of new stuff right here! Good luck for the next!

 • Auto Care and Service  

  whoah this weblog is great i really like studying your posts. Stay up the great paintings! You know, a lot of persons are hunting round for this info, you can aid them greatly.

 • Bathroom Construction  

  You can certainly see your skills in the work you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.

 • Auto Care and Service  

  Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too great. I actually like what you have acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it smart. I cant wait to read much more from you. This is really a great site.

 • Auto Care and Service  

  Very good written story. It will be useful to anybody who employess it, as well as myself. Keep doing what you are doing – i will definitely read more posts.

 • Car Manufacturers  

  I have been checking out some of your stories and i can state nice stuff. I will definitely bookmark your site.

 • Health and Fitness  

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how can we communicate?

 • Health and Fitness  

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 • Health and Fitness  

  Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • Health and Fitness  

  Some truly great info , Gladiolus I detected this. „Carthago delenda est. (Carthage must be destroyed.)” by Marcius Porcius Cato.

 • Health and Fitness  

  Just wanna admit that this is very useful , Thanks for taking your time to write this.

 • hurtownia tkanin  

  Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

  http://www.yelsk.by/2011/11/I-lyudzyam-dobra-i-gaspadarcy-na-karysc/

 • Health and Fitness  

  Hello, Neat post. There’s an issue along with your website in web explorer, could test this¡K IE still is the market leader and a large element of other people will miss your magnificent writing because of this problem.

 • Health and Fitness  

  I would like to show thanks to this writer for rescuing me from this crisis. Right after surfing through the online world and getting concepts that were not productive, I was thinking my entire life was done. Being alive minus the solutions to the problems you have fixed by means of the review is a critical case, and those that would have adversely damaged my career if I hadn’t come across your site. That competence and kindness in maneuvering every aspect was useful. I am not sure what I would have done if I hadn’t come across such a point like this. I’m able to at this point relish my future. Thanks very much for this skilled and result oriented help. I will not think twice to recommend your web sites to anyone who needs to have recommendations on this area.

 • Business Service  

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 • Auto Care and Service  

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 • lorensson.co.uk  

  I like this post, enjoyed this one regards for posting. „No trumpets sound when the important decisions of our life are made. Destiny is made known silently.” by Agnes de Mille.

 • adamaszek na metry  

  Thank you for some other great post on BLOGURL. Where else may only just anybody get that kind of information ordinary perfect manner of producing? I have a presentation monday, and I am on the search for such facts. NAME

  http://tracthertrailher.com/68-pounds-120-pounds-gain-weight-back/

 • tkaniny obiciowe  

  Thanks for any other fantastic post. The place else may well anybody get that style of information in such a great way of writing? I’ve a presentation adhering to week, and I am for the look for such details. NAME

  http://tinyurl.com/yads9hcm

 • dentysta gorzów wielkopolski  

  Great post. I used to be checking continuously BLOGURL and I’m inspired! Very helpful info specially the rest of the part I handle many of these information much. I used to be seeking the following information for a long time. Thanks and best involving luck. NAME

  http://regioncentralrape.gov.co/tolima-potencia-oferta-turistica/

 • cheap ralph lauren  

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative. I am going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 • click for more  

  I simply want to mention I am very new to blogs and actually enjoyed your web page. Most likely I’m planning to bookmark your site . You actually come with awesome writings. Thanks a bunch for sharing with us your webpage.

 • ChasWheera  

  Cialis Generico Come Comprare cialis price Rhine Inc Generics

 • KelLigAgomS  

  Acquistare Kamagra Miglior Sito viagra prescription Salzarex Gen Amoxicillin 750mg

 • KennInonry  

  Purchase 5mg Cialis viagra Levitra 10mg Price

 • ChasWheera  

  Cost Of Generic Sildenafil cialis price Domperidone From Sweden

 • Pingback: Przygotowania do Najpiękniejszego Festiwalu Świata, czyli lada moment Woodstock! | Usiądź wygodnie i czytaj...

 • KennInonry  

  Tretinoin Cream 0.1 cheap cialis Venta De Cialis En Canarias

 • ChasWheera  

  Buy Non Narcotic Drugs Online cialis Durer Plus Longtemps Dans La Chambre

 • KelLigAgomS  

  Cialis Apotheke Niederlande cialis Clomid Besoin D Aide Grossesse

 • KennInonry  

  Tricoplus Propecia cialis online Hoa To Buy Alli Pills

 • ChasWheera  

  Amoxicillin Tooth Infection Dose cialis Buy Celexa Overnight

 • KelLigAgomS  

  Cialis 20mg Fta online pharmacy Il Viagra Funziona

 • KelLigAgomS  

  Priligy 30 Mg Controindicazioni cialis Viagra Levitra Et Cialis

 • KelLigAgomS  

  Get Hard Pills viagra online pharmacy Clavamox Cephalexin Interactions

 • KelLigAgomS  

  Websites For Generic Viagra Tablets Cheap Cialis Tablets Ph Of Amoxicillin

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *